Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Záhada ohľadom vylúčenia homosexuality zo zoznamu chorôb (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Dobra rozpravka na dobru noc s realitou vsak nemala nic spolocne. Zasa iba plakanie nad vyradenim homosexuality zo zoznamu chorob...

Removal from the DSM In 1973, the weight of empirical data, coupled with changing social norms and the development of a politically active gay community in the United States, led the Board of Directors of the American Psychiatric Association to remove homosexuality from the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM). Some psychiatrists who fiercely opposed their action subsequently circulated a petition calling for a vote on the issue by the Association's membership. That vote was held in 1974, and the Board's decision was ratified.

Subsequently, a new diagnosis, ego-dystonic homosexuality, was created for the DSM's third edition in 1980. Ego dystonic homosexuality was indicated by: (1) a persistent lack of heterosexual arousal, which the patient experienced as interfering with initiation or maintenance of wanted heterosexual relationships, and (2) persistent distress from a sustained pattern of unwanted homosexual arousal.

This new diagnostic category, however, was criticized by mental health professionals on numerous grounds. It was viewed by many as a political compromise to appease those psychiatrists – mainly psychoanalysts – who still considered homosexuality a pathology. Others questioned the appropriateness of having a separate diagnosis that described the content of an individual's dysphoria. They argued that the psychological problems related to ego-dystonic homosexuality could be treated as well by other general diagnostic categories, and that the existence of the diagnosis perpetuated antigay stigma.

Moreover, widespread prejudice against homosexuality in the United States meant that many people who are homosexual go through an initial phase in which their homosexuality could be considered ego dystonic. According to the American Psychiatric Association, "Fears and misunderstandings about homosexuality are widespread.... [and] present daunting challenges to the development and maintenance of a positive self-image in gay, lesbian and bisexual persons and often to their families as well."

In 1986, the diagnosis was removed entirely from the DSM. The only vestige of ego dystonic homosexuality in the revised DSM-III occurred under Sexual Disorders Not Otherwise Specified, which included persistent and marked distress about one's sexual orientation (American Psychiatric Association, 1987; see Bayer, 1987, for an account of the events leading up to the 1973 and 1986 decisions).

http://psychology.ucdavis.edu/...
 

 

Skus americke psychiatric news tam je to tv clanku o vyroci hlasovania trosku inak, natlak sa tam spomina a vyradenie zo zoznamu podporilo iba 58 percent clenov apa, co sa mi zda mierne nepresvecive, nehovoriac o tom ze hlasovanie je samozrejme uznavana vedecka metoda. Co sa mna tyka, keby som bol chory celkom by ma vydesilo, ak by sa moja choroba vyradila na zaklade hlasovania zo zoznamu chorob. Napr. sa odhlasuje, ze srdcova arytmia nie je choroba' myslis ze by tym uz bola vyliecena? A liecba a vyskum srdcovej arytmie by sa zastavil, ved naco sa tym zapodievat ked to nie je problem?
 

 

Data boli ziskane vedeckou metodou, hlasovalo sa ci na zaklade tych dat vyradit homosexualitu zo zoznamu chorob. 58% clenov suhlasilo a neviem o nejakyh mohutnych iniciativach alebo studiach na zaklade ktorych by sa homosexualita mala znova na ten zoznam dostat...
 

Vaše zamýšľanie sa je zbytočné

nemáte pre to medicínske znalosti. Pre Vás zrejme niet rozdielov medzi poruchou, ochorením avšak diskutujete a komentujete všeličo, i keď pojmový aparát nepoužívate správne.
http://sk.wikipedia.org/wiki/C...
Predpokladom skvalitnenia Vášho pôsobenia na diskusných forach by malo byť osvojiť si obsah pojmov z danej problematiky.
http://sk.wikipedia.org/wiki/P...

I keď napriklad homosexualita bola vyňatá spomedzi psychických porúch (viď hore spomínané "dôvody" ) egodystonická homosexualita ale poruchou naďalej je. "Teda homosexuálnu orientáciu, s ktorou jedinec nie je vyrovnaný, klasifikujeme ako duševnú poruchu".(MUDr. Patarák) .
http://diva.aktuality.sk/clano...

V spomenutom članku je i táto myyšlienka: "Všetko závisí od toho, či takúto pomoc pociťuje ako potrebnú. Ak nediagnostikujeme duševnú poruchu, tak ide len o sprevádzanie procesom prijatia vlastnej orientácie alebo identity, či vonkajšieho coming-outu. Seba-odhaleniu totiž predchádza pochopenie seba samého a seba-prijatie. V odbornej rovine ide v zásade len o druh podpory, ktorú väčšina ľudí s inou orientáciou nepotrebuje".

Keď sa zamyslíte nad tým, ako málo homosexuálov bolo a je zapojených do totohoto ich boja v "týchto dňoch" s "homofobmi" a uznala by ste ich na prstoch spočítateľnú početnosť (nezamieňajete s počtom ktorí majú za sebou "comming out") čo Vás napadne v súvislosti s napr. s myšlienkou: "V odbornej rovine ide v zásade len o druh podpory, ktorú väčšina ľudí s inou orientáciou nepotrebuje" na jednej strane a definíciou egodystonickej homosexuality?

P.S. Ak by ste sa v tejto súvislosti pokúsili o Vašu úvahu na temu, možné zdroje pre evokovanie predstáv o "homoloby" asi by to mohlo byť zaujímavé .
 

... aj tie ich "comin-outy"

Nie som ani lekar, ani vedec, a uz vobec nie nabozensky aktivista, ale... Co som doteraz pochopil z celej "problematiky" skusim znrnut do zopar bodov:
a) doteraz nemame k dispozicii exaktny dokaz, ci to choroba je - alebo nie je, ak aj nie je - ci je vrodena (genetika, teda Boh), alebo ziskana (vychova, teda ludia)
b) v kazdom pripade, dokial ich nie je "50%+1 hlas", je ich menej ako nas "normalnych"
c) najvacsi problem LGBTI je asi stotoznit sa sam so sebou, prijat sa takeho, ako som sa narodil... Preco? No bud sa svoju orientaciu snazia zufalo popierat (nesuhlasia s nou) - a vtedy je to ozaj nielen "na mozog" no aj na psyche. Alebo, druhy extrem je, ak snazia vsetkym okolo seba (niekedy az negustiozne) vytrubovat, ze oni su v skutocnosti este "lepsi", nez vsetci ti normalni okolo nich, aj vselijakymi "love paradami"...
Ludia, spamatajme sa! Rano zapnem radio... referendum a LBGTI. Potom telku ... zase referendum a LBGTI. Kupim noviny - zase to iste... Raz Macko, potom Debreceniova, este k tomu ta Fabry, a co-ja-viem-este-kto-dalsi... Aby som bol fair: hned sa "proti tomu" pridavaju ArZ ci borci z druhej strany. A stale dokola, to iste masirovanie!!! Skutocne by bolo vhodne nechat hovorit nie fanatikov na jednej i druhej strane, ale hlavne odbornikov (ne takych tych "na vsetko", no serioznych vedcov) a exaktnu vedu. Nech nam povedia, chceme zrozumitelnu a komplexnu informaciu, nielen rozne "ceresnicky" a od veci vytrhane polopravdy ci dezinterpretacie, a to prosim mam na mysli obe strany. Vsak nas zivot sa nesustreduje iba na LBGTI - alebo iba na rodinu (tiez ani iba na pracu, auto, dom ci peniaze /dosadit sa da cokolvek z mamony, aj fanatikmi ich cirkev ci Boh - alebo ine "zlate tela"/... ak ano, uprimne mi je takychto chudakov luto a prajem im precitnutie z ich snov)!!!
Zit a nechat zit, slobodne - ale pokojne, v sukromi a intimite. Chovat sa tak, aby sme neurazali inych. Teda odporucam "talibom z LBGTI", aby zahodili svoje zastavy a rozpustili svoje kriziacke tazenia. A to iste aj "katolibancom" z Arz, aby sa stiahli. Dialog medzi nimi asi nie je mozny, pretoze kazdy toci o inom, "jeden o koze - druhy o voze", nieco ako debata "hlucheho so slepym" nad super 3-D filmom.
Dalej, preco to nechat odbornikom? A az na zaklade ich vyskumov(!), potom politikom?? Tieto sfery, jak rodina - tak aj intimny sexualny zivot BY MALI BYT VYLOZENEINTIMNE, NIE PREPIERANE NA VEREJNOSTI!!
Zelam vsetkym mier v dusi a uprimnu snahu o vzajomne pochopenie. POKOJ A BRATSKA LAKA NECH JE MEDZI NAMI...
 

K veci !

Macko a Debreceniová aspoň hovoria k veci. Len treba počúvať (s porozumením).
Taký Chromík však tliacha dookola to isté, o nejakom NEEXISTUJÚCOM "práve detí na otca a mamu" a snaží sa presvedčiť ostatných, že právne NEÚSPEŠNÉ referendum je vlastne úspešné, lebo za "ANO" hlasovala vyše 90% ...
???!
To už nepotrebuje ďalší komentár.

O nejakej sebareflexii celej skupinky Aliancie, ktorá dokázala spláchnuť vyše 6 mil. EUR na NIČ, je škoda vypisovať.

(NepiJano! 3/3)
 

predchádzajúce hlasovanie bolo dôležitej

In 1973 the APA’s nomenclature task force recommended that homosexuality be declared normal. The trustees were not prepared to go that far, but they did vote to remove homosexuality from the list of mental illnesses by a vote of 13 to 0, with 2 abstentions. This decision was confirmed by a vote of the APA membership, and homosexuality was no longer listed in the seventh edition of DSM-II, which was issued in 1974.
 

 

Problem nie je ci hlasovalo tolko alebo tolko, ako to ze sa tu nieco prezentuje ako vedecky dokazany fakt a pritom sa k tomu dospelo hlasovanim. Povazoval by si za vedecky dokazane ze zem je plocha ak by to odhlasovalo 13 astronomov? A porovnavat hlasovanie celej clenskej zakladne APA v tom case tisicov psychiatrov s hlasovanim 15 clenneho vyboru je na smiech. Ja netvrdim ze homosexualita je nutne choroba ale nepovazujem hlasovanie za vedecky dokaz. Uchylka od normy to vsak rozhodne je.
 

 

A ako to prebiehalo na urovni WHO ICD? Lebo tym sa riadime, nie APA DSM.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Ono to bolo inak.
Na základe vagónov dôkazov sa rozhodlo hsx vyradiť. Vtedy vyskočili konzervy a nazvime to "psychoanalytická klika" (ktorí boli finančne motivovaní aby naďalej hsx patologizovali - tým pádom by sa im chodili hsx ďalej vyplakávať a oni by ich mohli kasírovať) a TÍ presadili, po tom, čo už bolo rozhodnuté, korešpondenčné hlasovanie. A tam to dopadlo s tými 50 % za, pričom je asi jasné, ako hlasovala finančne zainteresovaná psychoana klika.
Podstatné je, že odborná komisia iniciovala vyradenie na základe vedeckých dôkazov. Následné hlasovanie dodnes APA pokladá za najväčšiu PR katastrofu akú na sebe spáchala.
Pred pár dňami som sem niekde dával link na článok, kde to pamätník rozoberá (however treba mať cvaknutú patričnú collection, pre commoners je article za 30 USD).
 

zaujímavé, ako si

ociajchoval tých 40% hlasujúcich... finančne zainteresovaní... :))
ty neprípušťaš... ani najmenej možnosť... podplatenia niektorých z tých 58%...?
zvlášť... keď aj samotná APA... zverejnila lobing LGBTI...
mňa zarazil fakt... že o tom rozhodli hlasovaním... a nie vedeckým skúmaním...
v každom prípade... si treba uvedomiť... že pod vplyvom lobingu... vyhrážok a zastrašovania... ten rozdiel nie je dosť vysoký na to... aby ho mohol človek považovať... za smerodajný...

myslím, že ani posledné referendum... nepreukázalo... tak ako to niektorí tvrdia... 21% veriacich... tiež sa jednalo o hlasovanie... manipulované... :))
 

 

Ešte raz:
a) NAJPRV sa rozhodla Rada riaditeľov (či ako sa to vtedy divne volalo) na základe vedeckých výstupov, t.j. relevantné články v recenzovaných časopisoch - čiže najprv sa rozhodlo ako si to ty zjednodušene nazval "vedeckým skúmaním" (resp. rozsiahlou metaanalýzou jeho výsledkov - že HoS nie je nijaká psychopatológia sa viacmenej vedelo už pred 2. svetovou, vlastne "nebyť Hitlera", celý diskurz by tu bol skôr o 15-20 rokov)
b) POTOM konzervy boli proti a vymysleli si "referendum"
c) POTOM urobila tá Rada riaditeľov (fakt si nepamätám ako si vtedy presne hovorili a nechce sa mi to hľadať, článok mám doma) tú CHYBU, že to hlasovanie dopustila
d) POTOM to, čo prijali v bode a) aj tak prešlo
 

 

jo a čo sa týka legiend o podplácaní vedcov
pozri si koľko je members od APA a koľko by to teda asi stálo podmazať nadpolovicu
je to presne taká istá blbosť ako že sme podmazaný zlými farmafirmami
(mimochodom, robím aj farmaceutický výskum, ale furt bývam v zapráskanom 1+1, nevieš, kde sa mám hlásiť o podmaz?)
nehovoriac o tom, že ak máš takýto "konflikt záujmov" a prevalí sa to, tak si vo vede skončil nadobro (napr. ten katolibanský grgnerus čo robí antihomo štúdie je na výplatnej listine nejakej katoli nátlakovky) - z čoho jasne vyplýva, že ak by ťa niekto chcel podmazať, musí ti dať toľko, aby si bol do konca života zabezpečený
to nie je o tom že ti dá niekto prívesok na kľúče alebo zaplatí večeru, to by si sa odpísal strašne lacno
 

Jáááj,

takže takže zatiaľčo "homolobby" je produktom zrejme davovej paranoidnej psychózy katolibanu, "psychoanalytická klika" je objektívny. nevyvrátiteľný fakt zaznamenaný racionálnym intelektom, LOL. A ešte aj ROFL.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Pan jest tylko

smakoszem dupowym?
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 3 667
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 1 516
 3. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 448
 4. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 115
 5. Ján Šeďo: Sulík vyhlásil vojnu občanovi Slávikovi - konečne ! 106
 6. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 104
 7. Martin Greguš: Ľuboš Blaha, etický kódex a jeho koniec na APZ. Správal sa s dôstojnosťou k verejnosti? 103
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 98
 9. Karolína Olšavská: Keď si rodič prostredníctvom detí plní svoje sny alebo Ako zasiať v deťoch zlo 81
 10. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 79

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 2. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 3. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 4. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 5. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 6. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 7. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 8. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 9. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 10. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok


Už ste čítali?