Záhada ohľadom vylúčenia homosexuality zo zoznamu chorôb

Autor: Marek Bartkovský | 6.2.2015 o 23:29 | Karma článku: 10,52 | Prečítané:  3459x

Dejiny poukazujú, že homosexualita existovala. Toto zriedkavé správanie niektorí ľudia praktizovali, napriek tomu, že išlo o zákaz zákona a náboženstva. Neexistovala však predstava, že by niekto mohol byť homosexuálom.

Pojem homosexualita v skutočnosti bol použitý až v roku 1869. Maďarský lekár vtedy požiadal o jeho právne schválenie.

Do roku 1970 väčšina psychiatrov zastávala názor, že homosexualita je mentálnou chorobou. Podľa nich homosexualita má fyzické príčiny podobne ako mnohé iné mentálne choroby. Väčšina bola presvedčená, že príčinou je deviácia v sexuálnej orientácii v dôsledku určitého defektu v psychosexuálnom vývoji. Presnejšie sa vyjadrovali psychoanalytici, ktorí pripúšťali, že homosexualita súvisí s negatívnym alebo nedostatočným procesom identifikácie v období ranného detstva, teda je dôsledkom neschopnosti dieťaťa nájsť svoju autonómiu a definovať svoju pohlavnú identitu vo vzťahu k rodičom. 

Aj pre túto zhodu väčšiny začali homoaktivisti terorizovať psychiatrov. Napr. v roku 1970 pri príležitosti jednej konferencie aj o homosexualite v San Franciscu boli psychiatri, ktorí chceli hovoriť o tomto probléme. Konferencia musela byť prerušená. Skoro každý bol napadnutý, čo chcel vystúpiť kriticky ohľadom homosexuality. O rok nato, v roku 1971 predstaviteľ homosexuálov vyhlásil vojnu proti psychiatrii. Homosexuáli nakoniec získali právo reprezentovať svoju komunitu všade tam, kde sa diskutovalo o homosexualite.

V roku 1974 dosiahli homoaktivisti úspech. 

Americká psychiatrická asociácia (APA) hlasovaním vylúčila homosexualitu zo zoznamu mentálnych chorôb. Ako k tomu zrazu došlo?  

Jednoducho povedané, že ich prinútili. Psychiatri, ktorí boli neustále homosexuálmi terorizovaní (aj fyzicky) napriek tomu nechceli sa vzdať toho, čo mu verili. Nakoniec požiadali o referendum. Na ňom by sa zúčastnili všetci členovia APA (asi niekoľko tisíc psychiatrov). Homoloby zabojovala a v mene APA rozoslali všetkým členom list, kde žiadali o podporu návrhu, ktorý už APA prijala, pretože v opačnom prípade by došlo k diskreditácii organizácie v očiach verejnosti. Členovia APA potvrdili toto rozhodnutie: za hlasovalo 58%, proti hlasovalo 40%, alebo sa nezúčastnili hlasovania.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) až v roku 1993 odstránila homosexualitu zo svojho zoznamu chorôb. Bolo by zaujímavé skúmať ďalej. Ostáva však záhada...

 

Súvisiace články:

Pribúda počet nakazených homosexuálov. Prečo sa medzi sebou zabíjajú?

Homoloby a ich (ne)práva. Komu tu vlastne preskakuje?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slovensko sa rozdelí. Čo bude nasledovať po plošnom testovaní?

Mestá chcú o ďalšom testovaní ešte rokovať.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

ĽSNS: Hodnotová bitka o sedem miliónov

Možno sa ich za tie peniaze aspoň zbavíme.


Už ste čítali?